top of page

כתבו עלינו

 

אספנות למכירה: על פריחתו של הריהוט הנדיר מהמזרח

ריהוט עתיק והנדיר מהודו וחפצי האומנות מהמזרח מצאו להם מקום בסלון הבורגני כתגובת נגד לניאו־מודרניזם הקר והמתועש שהיה אפנתי עד לא מזמן.

דגנית כהן מווילה מרוק. "אנשים רוצים משהו שמרגישים שאדם עשה באהבה." דקל גודוביץ  30.07.08, 09

הסגנון האתני והעתיק היה כאן תמיד, אך כיום המבחר הוא עצום מארגזי מסע של מהראג'ה דרך ארונות בגדים ומיטות ואפילו דלתות שפורקו מארמונות ומבצרים שמשולבות בבתים שלנו .לכניסה דרמתית ומיוחדת ערן לנדאו, למשל, פתח לפני שלוש שנים את גלריית הימלאיה"החלטתי לא להביא דברים שימושיים כמו שולחן אוכל ושישה כיסאות, שאתה יכול למצוא בכל מקום, אלא ללכת על פירוקים של מבצרים עתיקים, בתי מידות וחפצים שבטיים שהרהיטים שלהם חצובים ,Nagaland -כמו משבטי ההרים ב ומגולפים מחתיכת עץ אחת ללא חיבורים".

לנדאו נוסע שמונה פעמים בשנה ומביא פריטי אספנות ועתיקות שהוא מוצא בעזרת אנשי הקשר שלו, למשל שער של מבצר עתיק, שמוכיח שרהיטים מהודו יכולים להימכר גם ב־ 50 אלף שקל. חפצי אומנות במידות קטנות יותר שאפשר למצוא בגלריה "הימלאיה" כוללים תיבות נדוניה של בנות השבטים ההרריים ,מכתשי כתישה לתבואה, ספסלים עתיקים, פריטי ברזל לבית, שידות ומנורות מיוחדות. 

את העניין של האלפיונים בתחום האתני ניתן להסביר כתגובת נגד לסגנון הניאו־מודרני, ההייטקיסטי, המתועש, ממוחשב, קר ומנוכר של קירות לבנים חלקים, ישרים, חדים עד כדי כאב ודומים זה לזה, ללא ייחוד ומגע אישי. כמו כן, "גל המיחזור והמגמה הירוקה־אקולוגית העולמית סוחפים לכיוון האתני", טוענת דגנית כהן, הבעלים של המרכז הוותיק לעיצוב מרוקאי וילה מרוק "העיצוב המרוקאי, למשל, כולל מטבעו חומרים ממוחזרים וידידותיים לסביבה כמו בדים טבעיים, ברזל בניין, רהיטים מעץ ממוחזר משולב בקש, כדי חרס שנחרטו ונצבעו ביד וצבעים טבעיים בלבד. אלה מוצרים שעושה אותם אדם עני, והם משדרים פשטות ויופי פנימי אנשים רוצים לשים בבית שלהם משהו שמרגישים שאדם עשה אותו באהבה. באלומיניום אתה לא .

"רואה אדם אלא רק מכונה כהן, שעיצבה את רשת אגאדיר ואת פיצה עגבניה, לצד בתים פרטיים רבים, נוסעת כל חודשיים למרוקו. נסיעות שמטרתן אינה למלא קונטיינר מחנויות מקומיות ולייבא אותו ארצה, אלא לייבא פריטים בהזמנה אישית מאומנים מקומיים, תוך התאמה של .העיצוב המרוקאי המסורתי לטעם הישראלי העדין יותר בסיכומו של דבר אפשר להמליץ למי שאוהב את הסגנון העתיק שבו הפריטים הם נדירים ויחודיים, שבמקום למלא את הבית בהרבה חיקויים זולים ועלובים של ריהוט אתני שישתלט על חייכם, רצוי לקנות פריט אספנות אחד או שניים .

 

 

גלריה הימלאיה ספסל מחומר אחר

הנחושת היא מהמתכות הראשונות ששימשו את האדם בעשיית כלים ואביזרי קישוט. כיום, בעיקר בשל המראה הגס של החומר, שימושו העיקרי הוא יותר פונקציונאלי ופחות עיצובי

 

 

בגלרית הימלאיה אותנטיות בשולחן

שולחן האוכל הביתי עבר גלגולים שונים במשך הזמן, מבחינת גודל, צורה וחומר, כאשר יותר ויותר קיימת חזרה אחורה עם פריטים במראה של פעם שמשתלבים היטב בבית המודרני.  

 

 

ישנים על שולחן - גלריה הימלאיה

בגלריית הימלאיה שבמושב אודים הביאו ארצה רהיט עיצובי שבעברו שימש כמיטת שדה גדולה במיוחד לבני המהרג`ה למנוחה בשדה מהודו הרחוקה.

 

גלריה הימלאיה - לא סתם דלת

דלת הכניסה של הבית היא ממזמן כבר לא סתם חתיכת ברזל המעניקה לנו תחושת ביטחון והמשמשת רק לכניסה וליציאה מן הבית, אלא גם מהווה פריט עיצובי לכל דבר. 

 

 

ישיבה מזרחית: על פריחתו של הריהוט האוריינטלי

הריהוט האוריינטלי, שהיה בעיקר נחלתם של צעירים יוצאי הודו, משתלט היום על הסלון הבורגני כתגובת נגד לניאו־מודרניזם הקר והמתועש. דגנית כהן מווילה מרוק: "אנשים רוצים משהו שמרגישים שאדם עשה באהבה".   להמשך הכתבה >>

 
bottom of page